مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT؛ نبرد قویترین کارت گرافیک انویدیا و AMD • پامپا

انتخاب کارت گرافیک مناسب در سال 2026 سختتر از همیشه شده است، چون بازار پر از گزینههای قدرتمند و گران است. در این مقاله، مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT را با جزئیات کامل انجام میدهیم تا بدانید کدام کارت برای گیمینگ، کارهای حرفهای و بودجه شما ارزش بیشتری دارد. کارت گرافیک RTX 5090 محصول انویدیا با معماری Blackwell و 32 گیگابایت حافظه GDDR7 است و پرقدرتترین GPU دسکتاپ جهان به شمار میرود. در مقابل، کارت گرافیک RX 9070 XT از AMD با معماری RDNA 4 و قیمت مناسب، به عنوان قویترین کارت گرافیک AMD، به محبوبترین انتخاب گیمرهای میانرده تبدیل شده است. اگر به دنبال بهترین کارت گرافیک برای گیمینگ هستید یا میخواهید خرید کارت گرافیک هوشمندانهای انجام دهید، این مقاله را از دست ندهید.
باز شدن در صفحه دیجیکالا
باز شدن در صفحه دیجیکالا
در صورت تمایل به خرید کارت گرافیک اقتصادی، پیشنهاد میکنیم مطلب «مقایسه RTX 2050 با GTX 1650؛ بررسی مشخصات، بنچمارک و عملکرد در بازیها» را هم مطالعه کنید تا با مشخصات این کارتهای ارزان گیمینگ نیز آشنا شوید.
نبرد پرچمدار و میانرده؛ چرا مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT مهم است؟
شاید در نگاه اول، مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT ناعادلانه به نظر برسد؛ زیرا این دو محصول در دو رده قیمتی کاملاً متفاوت قرار دارند. با این حال، هر دو محصول قویترین کارت گرافیکهای نسل جدید شرکتهای خود محسوب میشوند. از طرفی، دادههای بنچمارک نشان میدهند که این مقایسه، تصویر روشنی از نسبت عملکرد به هزینه ترسیم میکند.

کارت گرافیک RTX 5090 با کسب امتیاز تجمعی 93.53، حدود 45 درصد سریعتر از رقیب خود یعنی کارت گرافیک RX 9070 XT عمل میکند. در مقابل، کارت گرافیک AMD با امتیاز 64.59 عملکردی نزدیک به پرچمداران نسل قبل ارائه میدهد، در حالی که قیمتی بهمراتب پایینتر دارد. نکته جالب اینجاست که در نمودار قیمت به عملکرد، کارت AMD دقیقاً در نقطه بهینه بازار قرار میگیرد؛ اما کارت گرافیک انویدیا در انتهای منحنی واقع شده است. یعنی جایی که برای دریافت هر فریم اضافه باید هزینه سنگینی پرداخت کنید.
قیمت جهانی و تومانی RTX 5090 و RX 9070 XT چقدر است؟
اختلاف قیمت این دو کارت گرافیک یکی از چشمگیرترین فاصلهها در تاریخ سختافزار است. در حالی که کارت انویدیا در دسته پرچمداران فوقحرفهای و بسیار گرانقیمت بازار جهانی قرار دارد، نماینده ایامدی با هدف در دسترس بودن برای اکثر گیمرها و برچسب قیمتی منطقی روانه بازار شده است. این تفاوت نجومی قیمت در بازار ایران به دلیل نوسانات ارزی و هزینههای واردات، نمود بسیار شدیدتری پیدا کرده است.
- کارت گرافیک GeForce RTX 5090، بهترین کارت گرافیک انویدیا
- قیمت جهانی: تا 8000 دلار (در مدلهای خاص و بازارهای اولیه)
- قیمت در بازار ایران: 1.3 تا 2.8 میلیارد تومان
- کارت گرافیک Radeon RX 9070 XT، بهترین کارت گرافیک AMD
- قیمت جهانی: حدود 600 دلار
- قیمت در بازار ایران: 210 تا 315 میلیون تومان
نتیجه نهایی: کارت گرافیک RX 9070 XT در بازار ایران تقریباً 6 تا 8 برابر ارزانتر از رقیب خود به فروش میرسد؛ موضوعی که ارزش خرید آن را برای گیمینگ خالص به مراتب بالاتر میبرد.
مشخصات فنی؛ غول Blackwell در برابر Navi 48
در مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT، تفاوتهای سختافزاری کاملاً محسوس است. جدول زیر مهمترین مشخصات هر دو محصول را نشان میدهد:
| مشخصات | کارت گرافیک RTX 5090 | کارت گرافیک RX 9070 XT |
|---|---|---|
| معماری | Blackwell 2.0 (GB202) | RDNA 4.0 (Navi 48) |
| تاریخ عرضه | 30 ژانویه 2025 | 6 مارس 2025 |
| قیمت عرضه (MSRP) | 1999 دلار | 599 دلار |
| هستههای پردازشی | 21760 CUDA | 4096 استریم پردازنده |
| کلاک بوست | 2407 مگاهرتز | 2970 مگاهرتز |
| حافظه | 32GB GDDR7 | 16GB GDDR6 |
| پهنای باند حافظه | 1.79 ترابایت بر ثانیه | 644.6 گیگابایت بر ثانیه |
| پهنای باس حافظه | 512 بیت | 256 بیت |
| مصرف انرژی (TDP) | 575 وات | 304 وات |
| فرآیند ساخت | 5 نانومتری | 4 نانومتری |
| قدرت پردازش اعشاری | 104.8 TFLOPS | 48.66 TFLOPS |
| رابط | PCIe 5.0 x16 | PCIe 5.0 x16 |
کارت گرافیک RTX 5090 به عنوان بهترین کارت گرافیک انویدیا، در تعداد هستهها، حافظه و پهنای باند، برتری مطلق دارد و برای کارهای هوش مصنوعی و رندرینگ حرفهای ساخته شده است. اما کارت گرافیک RX 9070 XT به عنوان قویترین کارت گرافیک AMD، با فرآیند 4 نانومتری مدرنتر و مصرف انرژی 89 درصد کمتر، بهرهوری انرژی بهتری ارائه میدهد. این تفاوت برای کاربرانی که از منبع تغذیه محدود یا کیس کوچک استفاده میکنند، اهمیت زیادی دارد.
مقایسه قدرت خام RTX 5090 با RX 9070 XT: بررسی بنچمارکهای سینتتیک و عملکرد پردازشی
پیش از اینکه به سراغ دنیای هیجانانگیز بازیها برویم، باید ببینیم این دو غول در محیطهای کنترلشده و تستهای استرس (Synthetic Benchmarks) چه عملکردی از خود نشان میدهند. بنچمارکهای سینتتیک مانند یک «تست بدنسازی» برای کارت گرافیک هستند؛ آنها مشخص میکنند که سختافزار در مواجهه با محاسبات ریاضی پیچیده و دستورات سنگین، چقدر پایدار و قدرتمند عمل میکند. در ادامه، نتایج دقیق این تستها را مشاهده میکنید:
Synthetic Benchmarks — Passmark & 3DMark
| بنچمارک | RTX 5090 | RX 9070 XT | تفاوت |
|---|---|---|---|
| امتیاز تجمعی (0–100) | 93.53 | 64.59 | RTX 5090 +44.8% |
| Passmark | 38,986 | 26,909 | RTX 5090 +44.9% |
| 3DMark 11 Performance GPU | 129,772 | 98,912 | RTX 5090 +31.2% |
| 3DMark Vantage Performance | 117,284 | 145,958 | RX 9070 XT +24.4% |
| 3DMark Fire Strike Graphics | 72,390 | 62,189 | RTX 5090 +16.4% |
| 3DMark Cloud Gate GPU | 385,092 | 151,649 | RTX 5090 +154% |
هر دو کارت از DirectX 12 Ultimate، Vulkan 1.4 و Shader Model 6.8 پشتیبانی میکنند. اما تنها کارت گرافیک RTX 5090 از CUDA و OpenCL 3.0 بهره میبرد؛ ویژگیای که آن را برای متخصصان هوش مصنوعی و تولید محتوا به گزینه بیرقیب تبدیل میکند.

تنها جایی که RX 9070 XT جلو میزند، بنچمارک قدیمی 3DMark Vantage (DirectX 10) است. در تستهای مدرنتر، برتری RTX 5090 از 16 تا 154 درصد متغیر است.
تحلیل مفاهیم: این اعداد چه معنایی برای تجربه کاربری دارند؟
درک این آزمونها به شما کمک میکند تا بدانید در دنیای واقعی، قدرت پردازشی کارت گرافیک چگونه به کار گرفته میشود:
- Passmark: این تست، قدرت محاسباتی خام (Raw Compute Power) کارت گرافیک را اندازه میگیرد. امتیاز بالاتر در اینجا یعنی کارت شما در پردازشهای سنگین محاسباتی (مانند رندرینگ ویدیو یا محاسبات فیزیک در بازیها) کمتر گلوگاه (Bottleneck) ایجاد میکند.
- 3DMark 11 & Vantage: اینها تستهای کلاسیک برای سنجش توانایی اجرای توابع قدیمی و پایه DirectX هستند. برتری در اینجا، قدرت مدیریت دستورات پایه گرافیکی را نشان میدهد که برای پایداری در بازیهای سبکتر و بهینهسازی شده حیاتی است.
- 3DMark Fire Strike: این بنچمارک برای اندازهگیری عملکرد در محیطهای بازی با وضوح 1080p و DirectX 11 طراحی شده است. این بهترین معیار برای سنجش «سرعت پاسخدهی» کارت در اکثر بازیهای آنلاین رقابتی است.
- 3DMark Cloud Gate: این تست به توانایی کارت در پردازشهای سبکتر و مدیریت حافظه (Memory Bandwidth) میپردازد. امتیاز بسیار بالاتر RTX 5090 در این بخش نشاندهنده قدرت خیرهکننده آن در مدیریت بافتهای حجیم (High-Res Textures) و دادههای گرافیکی انبوه است.
مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT در بازیها و بنچمارک: آمار چه میگوید؟
در دنیای واقعی گیمینگ، قدرت پردازشی زمانی معنا پیدا میکند که به فریمریت (FPS) پایدار تبدیل شود. مقایسه بهترین و قویترین کارت گرافیک انویدیا و AMD نشان میدهد که تفاوت عملکرد در وضوحهای مختلف بسیار معنادار است. در کیفیت 1080p رقابت نزدیک است، اما هرچه به سمت رزولوشن 4K میرویم، اختلاف قدرت شدیدتر میشود.

میانگین نرخ فریم (FPS) در تمامی بازیهای تستشده
| رزولوشن (وضوح تصویر) | کارت گرافیک RTX 5090 | کارت گرافیک RX 9070 XT | برتری عملکرد |
|---|---|---|---|
| Full HD (1080p) | 227 FPS | 206 FPS | RTX 5090 (+10.2٪) |
| 2K (1440p) | 189 FPS | 116 FPS | RTX 5090 (+62.9٪) |
| 4K Ultra HD | 145 FPS | 73 FPS | RTX 5090 (+98.6٪) |
تحلیل اقتصادی: محاسبه هزینه به ازای هر فریم (Cost Per Frame)
قدرت خام به تنهایی برای تصمیمگیری کافی نیست؛ ارزش خرید بر اساس فاکتور «هزینه به ازای فریم» سنجیده میشود. این معیار مشخص میکند برای دریافت هر فریم تصویر، چند دلار (یا تومان) پرداخت میکنید. در این بخش، برتری اقتصادی کارت AMD بسیار چشمگیر است.
| رزولوشن | هزینه هر فریم (RTX 5090) | هزینه هر فریم (RX 9070 XT) | برتری اقتصادی (کاهش هزینه) |
|---|---|---|---|
| 1080p | 8.81 دلار | 2.91 دلار | RX 9070 XT (حدود 203٪ ارزانتر) |
| 1440p | 10.58 دلار | 5.16 دلار | RX 9070 XT (حدود 105٪ ارزانتر) |
| 4K | 13.79 دلار | 8.21 دلار | RX 9070 XT (حدود 68٪ ارزانتر) |
نتایج نبرد رودررو در بازیهای پرطرفدار
از میان تستهای مختلف روی بازیهای سنگین، عملکرد هر دو کارت به شرح زیر تفکیک شده است:
| شاخص ارزیابی | نتیجه نهایی |
|---|---|
| پیروزیهای RTX 5090 | 40 تست (70٪ کل آزمونها) |
| پیروزیهای RX 9070 XT | 5 تست (9٪ کل آزمونها) |
| نتایج برابر (تساوی) | 12 تست (21٪ کل آزمونها) |
| بزرگترین برتری RTX 5090 | بازی Metro Exodus کیفیت 4K High (بیش از 135٪) |
| بزرگترین برتری RX 9070 XT | بازی Metro Exodus کیفیت 1080p High (بیش از 141٪) |
مزایا، معایب و مشخصات کلیدی
| مشخصه فنی | GeForce RTX 5090 | Radeon RX 9070 XT |
|---|---|---|
| امتیاز عملکرد تجمعی | 93.53 از 100 | 64.59 از 100 |
| تاریخ عرضه | 30 ژانویه 2025 (بهمن 1403) | 6 مارس 2025 (اسفند 1403) |
| میزان حافظه ویدیویی (VRAM) | 32 گیگابایت GDDR7 | 16 گیگابایت GDDR6 |
| لیتوگرافی و معماری تراشه | 5 نانومتری | 4 نانومتری |
| حداکثر مصرف برق (TDP) | 575 وات | 304 وات |
- نقاط قوت RTX 5090: عملکرد کلی 45 درصد بالاتر، دو برابر حافظه ویدیویی بیشتر (32 گیگابایت) و اجرای بیرقیب بازیها در کیفیت 4K.
- نقاط قوت RX 9070 XT: فناوری ساخت جدیدتر و بهینهتر (4 نانومتری)، 89 درصد مصرف برق کمتر، تولید حرارت بسیار پایینتر و قیمت به مراتب منطقیتر.
بنچمارک بازیها؛ بهترین و قویترین کارت گرافیک در وضوح مختلف
اعداد روی کاغذ مهم هستند، اما گیمرها به دنبال فریم ریت بالاتر هستند. در ادامه، به مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT در بازیهای مختلف میپردازیم. همچنین عملکرد هر بازی را به صورت مجزا و در وضوحهای مختلف بررسی کرده تا بهترین و قویترین کارت گرافیک را انتخاب کنیم.

1. مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT در Cyberpunk 2077
2. Red Dead Redemption 2
3. Grand Theft Auto V (GTA V)
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 768p | 180–190 FPS | 180–190 FPS |
| Medium / 720p | 180–190 FPS | 180–190 FPS |
| High / 1080p | 180–190 FPS | 180–190 FPS |
| Ultra / 1080p | 180–190 FPS | 160–170 FPS |
| QHD / 1440p | 180–190 FPS | 160–170 FPS |
| 4K / 2160p | 180–190 FPS | 160–170 FPS |
4. Counter Strike Global Offensive (CS:GO)
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 768p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| Medium / 768p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| High / 768p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| Ultra / 1080p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| QHD / 1440p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| 4K / 2160p | 300–350 FPS | 300–350 FPS |
5. مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT در Fortnite
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 400–450 FPS | 400–450 FPS |
| Medium / 1080p | 300–350 FPS | 300–350 FPS |
| High / 1080p | 230–240 FPS | 230–240 FPS |
| Ultra / 1080p | 210–220 FPS | 210–220 FPS |
| QHD / 1440p | 150–160 FPS | 150–160 FPS |
| 4K / 2160p | 90–95 FPS | 90–95 FPS |
6. The Witcher 3: Wild Hunt
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 768p | 800–850 FPS | 798 FPS |
| Medium / 768p | 750–800 FPS | 651 FPS |
| High / 1080p | 550–600 FPS | 497 FPS |
| Ultra / 1080p | 352 FPS | 257 FPS |
| QHD / 1440p | 321 FPS | 197 FPS |
| 4K / 2160p | 383 FPS | 168 FPS |
7. Metro Exodus
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 300–350 FPS | 260–270 FPS |
| Medium / 1080p | 290–300 FPS | 200–210 FPS |
| High / 1080p | 240–250 FPS | 160–170 FPS |
| Ultra / 1080p | 207 FPS | 130–140 FPS |
| QHD / 1440p | 202 FPS | 110–120 FPS |
| 4K / 2160p | 167 FPS | 70–75 FPS |
8. PUBG
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 260–270 FPS | 260–270 FPS |
| Medium / 1080p | 180–190 FPS | 180–190 FPS |
| High / 1080p | 180–190 FPS | 180–190 FPS |
| Ultra / 1080p | 180–190 FPS | 180–190 FPS |
| QHD / 1440p | 170–180 FPS | 170–180 FPS |
| 4K / 2160p | 95–100 FPS | 95–100 FPS |
9. Dota 2
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 360 FPS | 284 FPS |
| Medium / 768p | 326 FPS | 229 FPS |
| High / 1080p | 313 FPS | 258 FPS |
| Ultra / 1080p | 287 FPS | 217 FPS |
| QHD / 1440p | 260–270 FPS | 160–170 FPS |
| 4K / 2160p | 273 FPS | 127 FPS |
10. World of Tanks
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Medium / 768p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| High / 768p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| Ultra / 1080p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| QHD / 1440p | 500–550 FPS | 500–550 FPS |
| 4K / 2160p | 300–350 FPS | 300–350 FPS |
11. Forza Horizon 4
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 350–400 FPS | 300–350 FPS |
| Medium / 1080p | 300–350 FPS | 260–270 FPS |
| High / 1080p | 300–350 FPS | 260–270 FPS |
| Ultra / 1080p | 300–350 FPS | 230–240 FPS |
| QHD / 1440p | 300–350 FPS | 220–230 FPS |
| 4K / 2160p | 300–350 FPS | 170–180 FPS |
12. Far Cry 5
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 300–350 FPS | 329 FPS |
| Medium / 1080p | 250–260 FPS | 296 FPS |
| High / 1080p | 250–260 FPS | 285 FPS |
| Ultra / 1080p | 309 FPS | 270 FPS |
| QHD / 1440p | 304 FPS | 260 FPS |
| 4K / 2160p | 231 FPS | 152 FPS |
13. مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT در Battlefield V
| Resolution / Setting | RTX 5090 | RX 9070 XT |
|---|---|---|
| Low / 720p | 190–200 FPS | 190–200 FPS |
| Medium / 1080p | 190–200 FPS | 180–190 FPS |
| High / 1080p | 190–200 FPS | 170–180 FPS |
| Ultra / 1080p | 190–200 FPS | 170–180 FPS |
| QHD / 1440p | 190–200 FPS | 160–170 FPS |
| 4K / 2160p | 130–140 FPS | 120–130 FPS |
در وضوح 1080p بهترین و مقرون به صرفهترین کارتهای بازار، RTX 3050 و RX 580 هستند که میتوانید در مطلب «مقایسه RTX 3050 با RX 580؛ کدام کارت گرافیک ارزش خرید بیشتری دارد؟» بیشتر با مشخصات و عملکردشان آشنا شوید.
جمعبندی و راهنمای خرید نهایی: بهترین و قویترین کارت گرافیک AMD و انویدیا
رقابت میان RTX 5090 و RX 9070 XT صرفاً رقابت دو قطعه سختافزاری نیست؛ این مقایسه تقابل دو فلسفه کاملاً متفاوت در دنیای فناوری است: «قدرت مطلق بدون مرز» در برابر «بهینهترین ارزش خرید». اما سوال اصلی اینجاست: چرا یک کاربر باید هزینهای نجومی (چندین برابر رقیب) برای RTX 5090 پرداخت کند؟ آیا این تفاوت قیمت فقط برای گرفتن چند فریم بیشتر در بازیهاست؟
چرا قیمت RTX 5090 نجومی است؟ آیا ارزشش را دارد؟
پاسخ کوتاه: خیر، این هزینه فقط برای فریم بیشتر در بازی نیست. اگر هدفتان صرفاً اجرای بازیها باشد، پرداخت چنین مبلغی برای RTX 5090 از نظر اقتصادی منطقی نیست. اگرچه RTX 5090 قویترین و بهترین کارت گرافیک بازار است اما حداقل در بازار ایران، ارزش خرید آن کمی پایینتر از انتظار است. دلایل اصلی هزینه بسیار بالای این کارت عبارتند از:
- ابزار کار حرفهای هوش مصنوعی (AI) و رندرینگ: حافظه عظیم 32 گیگابایتی GDDR7 پهنای باندی در اختیار شما میگذارد که برای آموزش و اجرای مدلهای سنگین هوش مصنوعی (LLMs)، پروژههای معماری و رندرهای سهبعدی سنگین صنعتی یک نیاز حیاتی است.
- حکمرانی مطلق بر رزولوشن 4K و Ray Tracing: این کارت بازیها را در وضوح 4K با بالاترین سطح رهگیری پرتو (Path Tracing) و بدون هیچ افتی اجرا میکند.
- تضمین آینده (Future-Proofing): این سختافزار تا چندین سال آینده شما را از هرگونه ارتقای سیستم بینیاز میکند.
مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT: ارزش خرید واقعی کدام یک بیشتر است؟
از نظر اقتصادی، قهرمان بیچونوچرای میدان و بدون شک، یکی از بهترین کارت گرافیک های بازار، Radeon RX 9070 XT است.
- در کیفیتهای 1080p و 1440p (که بیش از 85 درصد جامعه گیمرها از آن استفاده میکنند)، تفاوت عملکرد با کارت گرانقیمت انویدیا چشمگیر نیست.
- هزینه به ازای هر فریم در کارت AMD تا 200 درصد ارزانتر تمام میشود.
- مصرف برق 304 واتی آن به پاور و سیستم خنککننده ارزانتری نیاز دارد و هزینههای جانبی سیستم شما را کاهش میدهد.
مقایسه RTX 5090 با RX 9070 XT: بهترین کارت گرافیک کدام است؟
کارت گرافیک Radeon RX 9070 XT مناسب شماست اگر:
- گیمری هستید که روی مانیتورهای 1080p یا 2K (1440p) با نرخ نوسازی بالا بازی میکنید.
- به دنبال بهترین نسبت قیمت به کارایی (Price-to-Performance) در بازار هستید.
- نمیخواهید هزینه سنگینی بابت پاورهای پرمصرف و خنککنندههای سفارشی بپردازید.
- هدف اصلی سیستم شما گیمینگ خالص و تولید محتوای سبک تا متوسط است.
کارت گرافیک GeForce RTX 5090 مناسب شماست اگر:
- توسعهدهنده هوش مصنوعی، طراح صنعتی یا تدوینگر پروژههای سنگین سینمایی هستید که به 32 گیگابایت VRAM نیاز مبرم دارید.
- قصد بازی روی تلویزیونها یا مانیتورهای 4K با نهایت تنظیمات Ultra و Ray Tracing را دارید.
- محدودیت بودجه ندارید و فقط «قویترین و سریعترین کارت گرافیک جهان» را میخواهید.
- کارت گرافیک برای شما یک ابزار درآمدزایی حرفهای است، نه صرفاً وسیلهای برای سرگرمی.
- به دنبال قویترین کارت گرافیک موجود هستید.
سوالات متداول درباره RTX 5090 و RX 9070 XT
آیا کارت گرافیک RTX 5090 ارزش اختلاف قیمت نجومی با RX 9070 XT را دارد؟
اگر هدف شما صرفاً بازی در وضوح 1080p یا 2K باشد، خیر. کارت گرافیک RTX 5090 تنها برای کاربرانی ارزش خرید دارد که به دنبال گیمینگ سنگین در وضوح 4K با بالاترین تنظیمات گرافیکی، پردازشهای هوش مصنوعی (AI) یا رندرهای سهبعدی سنگین با تکیه بر حافظه 32 گیگابایتی هستند. برای سایر گیمرها، RX 9070 XT ارزش خرید به مراتب بالاتری ارائه میدهد.
برای اجرای بازیها با وضوح 1440p (2K) کدام کارت پیشنهاد میشود؟
کارت گرافیک Radeon RX 9070 XT بهترین گزینه برای وضوح 1440p است. این کارت با ارائه میانگین 116 فریم بر ثانیه، تمام بازیهای روز را بسیار روان اجرا میکند و از نظر «هزینه به ازای فریم» بیش از دو برابر بهصرفهتر از رقیب خود است.
تفاوت مصرف برق و پاور مورد نیاز این دو کارت چقدر است؟
کارت گرافیک RTX 5090 با توان مصرفی حدود 575 وات، به منبع تغذیه (پاور) حداقل 1000 تا 1200 وات استاندارد نیاز دارد. در مقابل، RX 9070 XT با مصرف حدود 304 وات، با یک پاور 750 تا 850 واتی باکیفیت بهراحتی راهاندازی میشود و حرارت بسیار کمتری تولید میکند.
برتری حافظه 32 گیگابایتی RTX 5090 در برابر 16 گیگابایت RX 9070 XT کجاست؟
حافظه 16 گیگابایتی RX 9070 XT برای تمام بازیهای فعلی و چند سال آینده کاملاً کافی است. اما حافظه 32 گیگابایتی GDDR7 در RTX 5090 برای توسعه مدلهای زبانی هوش مصنوعی، یادگیری عمیق، بافتهای فوقسنگین در موتورهای بازیسازی مثل Unreal Engine 5 و رندرهای حرفهای کاربرد دارد.
در زمینه رهگیری پرتو (Ray Tracing) و ارتقای تصویر کدام کارت برتر است؟
کارت گرافیک RTX 5090 به لطف هستههای نسل جدید RT و فناوری DLSS انویدیا، در پردازش رهگیری پرتو (Ray Tracing) و Path Tracing دست بالا را دارد. با این حال، RX 9070 XT نیز با پشتیبانی از نسل جدید FSR عملکرد بسیار مناسبی را با قیمتی بسیار پایینتر ارائه میدهد.





